Skip to content

Fellowship Recipients and Finalists

Listed below are W&L recipients and finalists for a number of nationally competitive fellowships, organized by academic year. Note that not all fellowship competitions are included here. Click on the academic year to jump to that year’s recipients:

2023-24 | 2022-23 | 2021-22 | 2020-21 | 2019-20


2023-24 (in progress)

Beinecke Scholarship
TBD

Boren Scholarship
Brandon Bishop ’26, Arabic – [declined]
Lela Casey ’25, Arabic
Jack Evans ’25, Russian
Will Martin ’24, Russian

Alternates
Charlotte Baker ’25, Swahili
Posi Oluwakuyide ’24, Portuguese

Critical Language Scholarship
Charlotte Baker ’25, Swahili – [declined]
Nava Berwick ’27, Indonesian
Brandon Bishop ’26, Arabic – [declined]
Lela Casey ’25, Arabic
Samuel Cook ’27, Chinese
Aliya Gibbons ’26, Arabic
Posi Oluwakuyide ’24, Portuguese
Xavier Raymondson ’25, Russian

Alternates
Katharine Clark ’26, Chinese
Jacob Lee ’27, Korean

Fulbright U.S. Student Program
Tyler Bernard ’23, University of East Anglia Award (United Kingdom) – [declined]
Anna Bosking ’24, English Teaching Assistant (Colombia)
Benton Copeland ’24, English Teaching Assistant (Taiwan)
Benji Hess ’23, English Teaching Assistant (Germany) – [declined]
Gillian Holloway ’24, English Teaching Assistant (Spain)
Lane Johansen ’22, English Teaching Assistant (Poland)
MK ’21, National Tsing Hua University Award in Political Economy (Taiwan)
Jack Maloy ’24, English Teaching Assistant (Germany)
Catherine McKean ’24, English Teaching Assistant (Germany)
Michelle Morgan ’24, English Teaching Assistant (North Macedonia)
Julia Raskin ’24, English Teaching Assistant (Germany) – [declined]

Alternates
Alex Bradham ’24, English Teaching Assistant (Côte d’Ivoire)
Maddy Mayer ’24, MA Degree Award (Israel)
Catherine McCurdy ’24, English Teaching Assistant (Korea)
Spencer Merrell ’24, English Teaching Assistant (Spain)

Gilman Scholarship
Celeste Alvarez ’26
Kaden Buss ’27
Juyoung Kim ’26
Connor Lafo ’26
Brandon Lee ’27
Hailey Neaman ’25
Diane Pierre-Louis ’26
Geena Ravelo Cepero ’27
Joel Sotelo Flores ’27
Joaquin Villagran-Hernandez ’26
Augusta Weaver ’26

Goldwater Scholarship
Austin Molitor ’25
Demetri Patrinos ’25
Sarp Sahin ’26

Knight-Hennessy Scholars Program
Tanajia Moye-Green ’24

Marshall Scholarship
Kathryn Yurechko ’24

Public Policy and International Affairs Junior Summer Institute (PPIA)
Gabe Miller ’25
Jessica Pachuca ’25

Also
19 Fulbright semi-finalists
1 James C. Gaither Junior Fellow finalist
1 Mitchell Scholarship Finalist
1 Rhodes Scholarship Finalist


2022-23

Beinecke Scholarship
Annie Thomas ’24

Boren Scholarship
Tyler Bernard ’23, Portuguese – [declined]
Sandor Franch ’25, Swahili
Ellie Penner ’23, Hindi
Xavier Raymondson ’25, Russian
Tara Trinley ’25, Russian

Critical Language Scholarship
Ellie Penner ’23, Bangla – [declined]

Alternates
Xavier Raymondson ’25, Russian

Fulbright U.S. Student Program
Ava Boussy ’23, independent research (India)
Finn Connor ’23, English Teaching Assistant (Germany)
James Dixon ’23, English Teaching Assistant (Taiwan)
Ana Estrada Hamm ’22, MA Degree Award (Israel) – [declined]
Kamryn Godsey ’23, English Teaching Assistant (Taiwan)
Maggie Hawley ’23, English Teaching Assistant (Spain)
Lily Mott ’23, Cardiff University Award (United Kingdom)
Tanajia Moye-Green ’23, University of Strathclyde Award (United Kingdom)
Ellie Penner ’23, independent research (Nepal) – [declined]
Avalon Pernell ’23, Young Professional Journalist Program (Germany)
Andrea Rojas ’23, English Teaching Assistant (Mexico)
Allie Stankewich ’23, English Teaching Assistant (Uganda)
Annie Talton ’21, English Teaching Assistant-Roma Student Initiative (Hungary)
Andrew Tartakovsky ’23, English Teaching Assistant (Azerbaijan)

Alternates
Lauren Reese ’23, University of Reading Award in Food Security (United Kingdom)
Kathryn Vandiver ’23, English Teaching Assistant (Spain)

Gilman Scholarship
Mohammed Albotabeekh ’25
Brandon Bishop ‘26
Daxon Citron ’26
Mariam Drammeh ’25
Jack Evans ’25
Hadley Foulk ’25
Taylor Graham ’24
Sean Lee ’24
Irelyn Michiels ’26
Trip Wright ‘25

Goldwater Scholarship
Jules Seay ’24

Luce Scholarship
Louisa “Lucy” Ortiz ’15

Public Policy and International Affairs Junior Summer Institute (PPIA)
Posi Oluwakuyide ’24

Rhodes Scholarship
Tahrington “Tahri” Phillips ’23

Schwarzman Scholars Program
Kristina Lozinskaya ’22

Udall Scholarship
Jules Seay ’24

Voyager Scholarship (Obama-Chesky Scholarship for Public Service)
Alina de Zoysa ’25

Also
1 Critical Language Scholarship semi-finalist
9 Fulbright semi-finalists
2 Rhodes Scholarship finalists
3 Truman Scholarship finalists


2021-22

Beinecke Scholarship
Tanajia Moye-Green ’23

Boren Scholarship
DJ Johnston ’22, Arabic – [declined]
Allie Stankewich ’23, Swahili

Alternates
William Dantini ’24, Turkish
Blake Ramsey ’23, Turkish

Critical Language Scholarship
Eli Bradley ’22, Japanese
Janae Darby ’25, Arabic
Ana Estrada Hamm ’22, Arabic
Frances McDonough ’22, Arabic
Nick Mosher ’22, Russian – [declined]
Ava Wilkes ’25, Chinese

Alternates
DJ Johnston ’22, Arabic

Fulbright U.S. Student Program (*top producing institution*)
Erin Addison ’22, English Teaching Assistant (Uruguay)
Samantha Carley ’22, English Teaching Assistant (Georgia)
Katie Cones ’21, English Teaching Assistant (Bulgaria)
David Gálvez ’22, English Teaching Assistant (France)
Elizabeth Grist ’22, independent research (Australia)
Maggie Hardin ’22, English Teaching Assistant (Germany)
Mallory Keeley ’22, English Teaching Assistant (Germany) – [declined]
Graham Kingwill ’22, English Teaching Assistant (Uzbekistan)
Troy Larsen ’22, Budapest Semesters In Mathematics-Rényi Institute (Hungary)
Virginia Laurie ’22, English Teaching Assistant (Indonesia) – [declined]
Sydney Lee ’22, English Teaching Assistant (Costa Rica)
Elyssa McMaster ’22, independent research (Italy)
Nick Mosher ’22, English Teaching Assistant (Kazakhstan)
Anne Riter ’22, Community-Based Combined Award (Austria)
Mansi Tripathi ’22, English Teaching Assistant (Colombia)

Alternates
Camille Sears ’22, English Teaching Assistant (Moldova)
Beth Ann Townsend ’21, University College Cork Masters in Creative Writing Award (Ireland)

Gilman Scholarship
Sarah Burd ’24
Emma Conover ’24
Jasmine Gipson ’24 – [declined]
Lauren Hayes ’23
Sion Jang ’24
Isaiah McGee ’23
Abigail Moore ’25
Darya Philips ’24
Ashley True ’23 – [declined]
Olivia Ullmann ’25

Goldwater Scholarship
Jensen Rocha ’23

Public Policy and International Affairs Junior Summer Institute (PPIA)
Tanajia Moye-Green ’24

Udall Scholarship
Tyler Bernard ’23

Honorable Mention
Allie Stankewich ’23

Also
16 Fulbright semi-finalists
2 James C. Gaither Junior Fellow finalists
1 Knight-Hennessy finalist (plus 2 semi-finalists)
2 Marshall Scholarship finalists (1 alternate)
3 Rhodes Scholarship finalists
2 Truman Scholarship finalists


2020-21

Beinecke Scholarship
Kathryn Muensterman ’22

Boren Scholarship
Ana Estrada Hamm ’22, Arabic
Warner Speed ’22, Turkish – [declined]

Alternates
DJ Johnston ’22, Arabic

Critical Language Scholarship
Amanda Dorsey ’21, Hindi
Ana Estrada Hamm ’22, Arabic
Bo Garfinkel ’21, Chinese – [declined]
DJ Johnston ’22, Arabic
Nick Mosher ’22, Russian
Tanajia Moye-Green ’23, Swahili

Alternates
Kaylann Adler ’23, Chinese
Warner Speed ’22, Azerbaijani

Fulbright U.S. Student Program (*top producing institution*)
Doan Bui ’21, English Teaching Assistant (Germany) – [declined]
Rosalie Bull ’20, independent creative project (Ecuador)
Amanda Dorsey ’21, independent research (India) – [declined]
Ramonah Gibson ’20, University of East Anglia Award (United Kingdom)
KT Hensler ’21, independent research (Spain)
Julia Poppenberg ’19, English Teaching Assistant (Argentina)
James Ricks ’21, independent creative project (Nepal)
Lorena Terroba Urruchua ’21, English Teaching Assistant (Spain)
Christopher Watt ’21, independent research (Vanuatu)

Alternates
Sydney von Rosenberg ’21, English Teaching Assistant (Lithuania)

Gilman Scholarship
Zachary Baldridge ’22
Gavron Campbell ’22
Alexxis Hatfield ’22 – [declined]
DJ Johnston ’22
Bri Mondesir ’22
Blake Sanchez ’23
Cecily Stern ’23

Goldwater Scholarship
Troy Larsen ’22

Schwarzman Scholars Program
Oyumaa Daichinkhuu ’16

Also
16 Fulbright semi-finalists
1 James C. Gaither Junior Fellow finalist
1 Rhodes (Global) Scholarship finalist


2019-20

Critical Language Scholarship
Maria Kisker ’21, Chinese
Lauren Ellenz ’23, Hindi

Alternates
Bo Garfinkel ’21, Chinese
Tyler Lilie ’21, Chinese
Elizabeth Underwood ’21, Chinese
Eli Bradley ’22, Japanese

Fulbright U.S. Student Program (*top producing institution*)
Colin Berger ’20, English Teaching Assistant (Spain)
Abby Keller ’20, English Teaching Assistant (Germany) – [declined]
Jared Nickodem ’20, English Teaching Assistant (Serbia) – [declined]
Caroline Rivers ’20, English Teaching Assistant (Mexico)
Max Sadlowski ’20, English Teaching Assistant (Germany)

Alternates
Kassi Hall ’20, English Teaching Assistant (Andorra)
Julia Hernandez ’20, English Teaching Assistant (Morocco)

Gilman Scholarship
Collin Frazey ’23
Bo Garfinkel ’21
Jeremiah Kohl ’22
Tanajia Moye-Green ’23
Cage Tevis ’21 – [declined]

Public Policy and International Affairs Junior Summer Institute (PPIA)
Bo Garfinkel ’21

Rhodes Scholarship
Rossella Gabriele ’19

Also
2 Boren Scholarship alternates
4 Fulbright semi-finalists
2 Marshall Scholarship finalists
1 Schwarzman Scholars Program finalists